Jaki ser wybrać do pizzy?

Jaki ser wybrać do pizzy?

Data publikacji: | Autor: | Producent: Mlekovita

RegioHurt

Każdy kto prowadzi pizzerie doskonale wie, że bez dobrego sera, ciasta, sosu - gości w pizzerii nie będzie. Głównym kryterium przy wyborze sera powinna być jakość. Niestety tak nie jest, ponieważ często kierujemy się jedynie ceną wybierając produkty sero-podobne czy mozzarelle z dodatkiem tłuszczów roślinnych. A następnie zastanawiamy się dlaczego w naszej pizzerii nie ma gości? Czasami wystarczy zmienić ser aby nasza pizza zaczęła smakować.

Nie z jednego pieca pizzę jadłem i najczęściej tym najsłabszym ogniwem był ser. W wielu przypadkach spotkałem się, że w pizzy było świetne ciasto, sos pomidorowy robiony na miejscu, a ser nie spełniał najmniejszych oczekiwań. Nie rozumiem dlaczego wiele osób przy wypieku pizzy oszczędności szuka w cenie sera czy sosu. Pierwszy krok do destrukcji. Ameryki nie odkryję, używając składników wysokiej jakości, produkujesz dania, króre będą spełniać oczekiwania Twoich klientów. Z doświadczenia wiem, że to się opłaci. Jest to najlepsza strategia jaką można zastosować prowadząc gastronomię. Wybierając tańszy produkt, często jedynie oszczędzamy kilka groszy, tym samym rezygnując ze znacznie lepszych produktów. BŁĄD! Zamiast szukać oszczędności postawmy sobie za cel wypiekania najlepszej pizzy w mieście, województwie czy może nawet kraju.

Zamiast szukać oszczędności postawmy sobie za cel wypiekania najlepszej pizzy w mieście, województwie czy może nawet kraju.

Jesteś w błędzie jeśli uważasz, że klient się nie pozna. Jadamy coraz częściej w restauracjach, sięgamy po coraz lepsze produkty spożywcze i nie musimy być krytykami kulinarnymi aby ocenić czy dana potrawa nam smakuje. Wieloletnie doświadczenie na stanowisku kucharza nauczyło mnie, że ze słabej jakości produktów nie zrobimy super dania.

Jaki ser wybrać do pizzy? To pytanie stawia sobie każdy właściciel pizzerii oraz jej smakosz.

Absolutnie na pierwszym miejscu wśród pizzerii używana jest mozzarella, według wielu to najlepszy wybór. Na pizzy sprawdza się również ser żółty Gouda, ser Kaszkawał oraz ser Cheddar , które po podgrzaniu dobrze się topią i ciągną, wydobywając smak pizzy. Dodatkowo odpowiadają gustom kulinarnym większości z nas (mam tutaj na myśli wschodnioeuropejskie upodobania gastronomiczne). Sery te mają wyraźniejszy smak i odczuwalny posmak soli w przeciwieństwie do "mdłej" mozzarelli.

Czy wiesz, że?

Według danych portalu pizzaportal.pl za rok 2014 - 53% zamówień w serwisie było na dania włoskie, w tym najcześcięj na pizzę. Przedstawione statystyki dotyczą wszystkich zamówień wysłanych do ponad 2500 restauracji z blisko 400 miast Polski.

Jeśli chcemy, aby smak i aromat sera był dominujący, możemy mieszać różne sery lub skorzystać z gotowych mieszanek. Aby wyróżnić pizzerię wśród wielu na osiedlu, które używają wyłącznie mozzarelli można korzystać z sera, który jest mieszanką kilku jego rodzajów, tak by tworzyła harmonijną całość. Ser do pizzy powinien być jak najlepszy aby samo gotowe danie zachwycało wyjątkowym smakiem. Gatunek sera jest jednym z podstawowych czynników oddziałujących na całokształt smaku pizzy. Na blogu chcę się skupić na ofercie jaką przygotowała firma Mlekovita, a jej szeroki asortyment możecie znaleźć na platformie RegioHurt.pl.

Zacznę od gotowych mieszanek - proporcje i rodzaje serów nie są przypadkowe, to sprawdzone miksy, podczas pieczenia każdy z serów zyskuje na walorach smakowych. Testując różne sery można zauważyć że podczas obróbki cieplnej tracą na jakości tzn. gorzej pachną i smakują. Przy wyborze sera poza walorami smakowymi i jakościowymi powinniśmy zwrócić uwagę, że nie w każdym piecu dany ser zachowuje się tak samo o czym przekonałem się kilkukrotnie. Są sery, które wolą być pieczone w niższej temperaturze i przez określony czas oraz takie które w wyższych temperaturach pieczenia wydobywają pożądany smak.

Szukając sera, który łatwo i szybko rozprowadza się na pizzy oraz cechuje się unikalnym smakiem, wpadającym w gusta kulinarne Polaków, dobrze jest skorzystać z dwóch gotowych mieszanek:

 

 

Ciekawostka

Ser mozzarella grys lub wiórki produkowany jest ze 100% jakościowych bloków sera tym samym mamy pewność że jest to produkt najwyższej jakości - jeżeli chodzi o mozzarelle z Mlekovity dodatkowo mamy gwarancję że nie zawiera dodatku tłuszczu roślinnego.

Podsumowując: jaki ser wybrać do pizzy?

  • jakość, smak i właściwości technologiczne to czynniki które bierzemy pod uwagę przy wyborze sera.
  • cena nie powinna być najważniejsza
  • nie bójmy się gotowych mieszanek, wiele pizzerii produkuje mieszanki we własnym zakresie chcąc mieć unikalną i niepowtarzalna recepturę.

 

O autorze: Radosław Czapnik

W latach 1999 - 2007 byłem kucharz w kameralnych restauracjach oraz 4 i 5 * hotelach. Pracowałem zarówno w Polsce jak i za granicą.